  • Zoro # G1012503
/ea
Key Features
Size
22 mm
Basic Material
Plastic
Type of Operator
Knob
Action
Maintained/Maintained/Maintained
Contact Form
2NO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XB7ND33
Zoro #
G1012503
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Size
22 mm
Cad Overall Depth
68.5 mm
Mounting Diameter
22 mm
Cad Overall Width
29 mm
Cad Overall Height
29 mm
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Panel Cutout Diameter
22 mm
Details
Item
Selector Switch
Basic Material
Plastic
Type of Operator
Knob
Action
Contact Form
2NO
Operator Head Material
Cam
No Cam Included
Color
Black
NEMA Rating
12, 3
Bezel Material
Position
3
Key Removal
No Key
Bezel Color
Black
Terminal Connection
screw clamp terminals
IP Rating
IP20, IP65
Standards
CSA C22.2 No.14, EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-5-1, JIS C8201-1, JIS C8201-5-1, UL 508
DC Contact Rating
0.1 A @ 250 V, 0.22 A @ 125 V
Series
XB7
AC Contact Rating
0.3 A @ 240 V, 0.6 A @ 120 V
Nema Degree Of Protection
NEMA 12 UL 50 E || NEMA 3 UL 50 E
Device Mounting
fixing hole 22.5 mm 22.3 +0.4/0 EN/IEC 60947-1
Contact Operation
slow-break
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
4 kV EN/IEC 60947-1
Fixing Mode
fixing nut 2-2.4 N.m
Contacts Type And Composition
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Shape Of Screw Head
cross JIS No 1 || cross Philips no 1 || cross pozidriv No 1 || slotted flat Ø 4 mm || slotted flat Ø 5.5 mm
Device Short Name
XB7
Vibration Resistance
5 gn 2-500 Hz)IEC 60068-2-6
Electrical Reliability
Λ < 10exp(-6) 17 V 5 mA IEC 60947-5-4
Product Or Component Type
selector switch
[Ie] Rated Operational Current
0.1 A 250 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.22 A 125 V, DC-13, R300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.3 A 240 V, AC-14, D300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.6 A 120 V, AC-14, D300 EN/IEC 60947-5-1
Protective Treatment
TH
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Mechanical Durability
300000 cycles
Short-Circuit Protection
4 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1
Operator Position Information
3 positions +/- 45°
Tightening Torque
0.8-1.2 N.m EN 60947-1
Fixing Center
>= 30 x 40 mm support panel) metal 1-6 mm || >= 30 x 40 mm support panel) plastic 2-6 mm
Operator Profile
black standard handle
Electrical Durability
1000000 cycles, DC-13, 0.3 A 24 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, AC-15, 0.03 A 230 V 216000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, AC-15, 0.09 A 240 V 108000 cyc/mn 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C
Shape Of Signaling Unit Head
round
Ip Degree Of Protection
IP20 IEC 60529 rear face) || IP65 IEC 60529 front face)
Connections - Terminals
screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 || screw clamp terminals, 1 x 0.34 to 2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1
[Ui] Rated Insulation Voltage
250 V 3)EN/IEC 60947-1