Schneider Electric Socket, General Purpose Relay, Square, 10 A, 8, Quick-Connect 8501KUDR12V53
Socket, General Purpose Relay, Square, 10 A, 8, Quick-Connect (Discontinued)
  • Mfr # 8501KUDR12V53
  • Zoro # G1160442
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8501KUDR12V53
Country of Origin
China
Dimensions
Body Depth - Relay
1.4 in
Body Width - Relay
1.37 in
Overall Height - Relay
2.26 in
Body Height - Relay
1.97 in
Body Depth
1.07 in
Body Height
1.57 in
Overall Depth
2.26 in
Flat Pin Width
0.189 in
Body Width
0.83 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick-Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
12 A @ 240V
Contact Rating (DC)
12 A @ 28V
Power Consumption - Relay
1.4 W
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Number of Pins - Relay
8
Coil Volts
24V DC
Pins
Contact Rating
12A @ 240VAC/28VDC
HP @ 120V
1/3 hp
Contact Material
Silver Alloy
Status Indicator
Mechanical Flag
Push To Test
No
AC Contact Rating - Relay
12A @ 240V
Item - Relay
General Purpose Relay
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Socket Code
C
HP @ 240V
1/2 hp
Socket
Mfr. No. 8501NR82
Base Type - Plug In Relay
Square
Mounting - Relay
Plug In
Features
Spade Terminals
DC Contact Rating - Relay
12A @ 28V
Base Type
Contact Form - Relay
DPDT
Pin Shape
Flat
Compatible with Manufacturer Model Number
8501NR82
Push-To-Test Method
No Button
Maximum Switching Voltage
300V AC, 30V DC
Sealing
Enclosed
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Response Time
20 msec
Motor Rated
Yes
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Series
Square D 8501K Series
Power Consumption
1.4 W
Compatible Manufacturer Part Number
8501NR82
Compatible Manufacturer Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Operating Time
20 ms - pick-up || 20 ms - drop-out
Operating Temp. Range
-40-131°F
Switching Voltage
300 V AC; 30 V DC
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.189 in, Number of Pins 8, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 12 A @ 240V, Contact Rating (DC) 12 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Socket, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 1.07 in, Body Height 1.57 in, Body Width 0.83 in