  • Zoro # G100905752
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
3 A
Contact Rating (AC)
6A @ 250V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RXM4AB1U7
Zoro #
G100905752
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Height
79 mm
Details
Item
Plug-In Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
3 A
Contact Rating (AC)
6A @ 250V AC
Contact Rating (DC)
6A @ 28V DC
Standards
CSA C22.2 No 14; EN/IEC 61810-1; UL 508; CE; GOST; Lloyd's
Contact Material
AgNi
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Features
Lockable Test Button
Protection Category
RT I
Pin Shape
flat
Switching Voltage
250 V IEC
Coil Resistance
17720 Ohm
Switching Power
Max 1500 VA/168 W; Min 170 mW 10 mA, 17 V
Dielectric Strength
1300 V AC between contacts with micro disconnection; 2000 V AC between coil and contact with basic insulation; 2000 V AC between poles with basic insulation
Operating Temp. Range
-40-55°C
Operating Time
20 ms
Series
RXM; Miniature
Operating Position
any position
Electrical Durability
100000 cycles resistive
Continuous Output Current
5A
[Ui] Rated Insulation Voltage
250 V IEC, 300 V CSA, 300 V UL
Maximum Switching Capacity
1500 VA/168 W
Ambient Air Temperature For Operation
-40-55°C
Mechanical Durability
10000000 cycles
Average Consumption
1.2 VA 60 Hz
Average Coil Consumption In VA
1.2-1.2 60 Hz
Test Levels
level A group mounting
Load Current
6 A 250 V AC, 6 A 28 V DC
Drop-Out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc
Series Name
Miniature
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
2.5 kV 1.2/50µs
Device Short Name
RXM
Operating Rate
<= 1200 cycles/hour under load, <= 18000 cycles/hour no-load
Utilisation Coefficient
0.2
Vibration Resistance
3 gn +/- 1 mm 10-150 Hz)5 cycles in operation, 5 gn +/- 1 mm 10-150 Hz)5 cycles not operating
Ambient Air Temperature For Storage
-40-85°C
Rated Operational Voltage Limits
192...264 V AC
Minimum Switching Capacity
170 mW 10 mA, 17 V
Shock Resistance
10 gnin operation, 30 gnnot operating
Ip Degree of Protection
IP40 conforming to IEC 60529
Average Resistance
17720 Ohm 20°C +/- 15 %