  • Mfr # B2301500
  • Zoro # G7819865
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
For Internal Machining/Boring In Aluminum, Titanium, Brass, Copper And Plastics
Angle
2 Degrees End And 6 Degrees Side Cutting
Bore Dia.
0.230"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B2301500
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
0.230"
Radius
Sharp Point
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.500"
Min. Bore Dia.
0.2300 in