  • Mfr # B1601000
  • Zoro # G7836717
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
For Internal Machining/Boring In Aluminum, Titanium, Brass, Copper And Plastics
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B1601000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Radius
Sharp Point
Bore Depth
1.000"
Bore Dia.
0.160"
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
1 in