  • Mfr # B1601000A
  • Zoro # G8260445
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish
TiAlN
Angle
2 Degrees End And 6 Degrees Side Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B1601000A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Bore Dia.
0.160"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
Sharp Point
Bore Depth
1.000"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.1600 in