  • Mfr # TMX222-27-HA
  • Zoro # G1068864
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.4610 in
Number of Flutes
3
Thread Size
1/16 in, 1/8"-27
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TMX222-27-HA
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.4610 in
Thread Size
1/16 in, 1/8"-27
Cutting Dia.
0.222"
Size
1/16, 1/8
Length of Cut (In.)
Overall Length (In.)
2.5
Cutting Dia. (In.)
Cutter Dia. - Machining
0.2220"
Shank Length
2.0390 in
Cutter Dia.
0.2220 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Finish
TiAlN
Type
Helical, Internal or External
Flutes
Thread Type
Pipe
Pitch
27 TPI
Nomenclature
TMX
End Mill Material
Carbide
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
List Number
TMX
Material Applications
Composite, Steel
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Helical
Thread Standard
NPT
Description
Helical, Thread Mill, NPT, Carbide, TiAlN, 0.2220 in