  • Mfr # TMLR295-16ELA
  • Zoro # G7928532
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1 in
Thread Size
3/8"-16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TMLR295-16ELA
Overall Length
3-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Length of Cut
1 in
Thread Size
3/8"-16
Cutting Dia. (In.)
Cutting Dia.
0.295"
Length of Cut (In.)
Overall Length (In.)
3-1/2
Cutter Dia. - Machining
0.2950"
Cutter Dia.
0.2950 in
Pitch
16 TPI
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.2950 in