  • Mfr # TMLR139-24ELA
  • Zoro # G7818824
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6000 in
Thread Size
#10-24
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TMLR139-24ELA
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6000 in
Thread Size
#10-24
Cutting Dia. (In.)
Overall Length (In.)
2-1/2
Length of Cut (In.)
Cutting Dia.
0.139"
Shank Length
1.9000 in
Neck Dia.
0.0800 in
Cutter Dia. - Machining
0.1390"
Cutter Dia.
0.1390 in
Pitch
24 TPI
Type
Extra Long Reach, Helical Flute, Internal Threads
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.1390 in