  • Mfr # TMLR065-56A
  • Zoro # G8300126
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.1500 in
Number of Flutes
3
Thread Size
#2-56
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TMLR065-56A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.1500 in
Thread Size
#2-56
Length of Cut (In.)
1.150
Cutting Dia. (In.)
0.065
Overall Length (In.)
2-1/2
Cutting Dia.
0.065"
Neck Dia.
0.0390 in
Shank Length
2.3500 in
Cutter Dia. - Machining
0.0650"
Cutter Dia.
0.0650 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Material - Machining
Carbide
End Mill Material
Carbide
Type
Long Reach, Helical Flute, Internal Threads
Finish
TiAlN
Application
For Use On Titanium, Nickel-Based Alloys, Cast Iron, Stainless Steel And Steel
Thread Type
Inch
Nomenclature
TMLR
Flutes
Pitch
56 TPI
Material Applications
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
List Number
TMLR
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
All Materials
Series
SPTM
Flute Type
Helical
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.0650 in