  • Mfr # TM170-20H
  • Zoro # G0931646
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5200 in
Number of Flutes
3
Thread Size
1/4"-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TM170-20H
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.5200 in
Thread Size
1/4"-20
Cutting Dia.
0.170"
Overall Length (In.)
2.5
Size
1/4
Cutting Dia. (In.)
Length of Cut (In.)
Shank Length
1.9800 in
Cutter Dia. - Machining
0.1700"
Cutter Dia.
0.1700 in
Details
Item
Thread Mill
Number of Flutes
3
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Carbide
Finish
polished
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Type
Helical Flute, Internal Threads
Thread Type
Inch
Pitch
20 TPI
End Mill Material
Carbide
Nomenclature
TM
Flutes
List Number
TM
Measurement System
Fractional Inch
Drilling Tool Configuration
Individual
Primary Material Application
Composite
Flute Type
Helical
Series
SPTM
Material Applications
Composite, Steel
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.1700 in