  • Mfr # TM187-28H
  • Zoro # G3316695
Length of Cut
0.5140 in
Thread Size
1/4"-28
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TM187-28H
Length of Cut
0.5140 in
Thread Size
1/4"-28
Cutting Dia.
0.187"
Shank Length
1.9860 in
Cutter Dia. - Machining
0.1870"
Cutter Dia.
0.1870 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Pitch
28 TPI
Type
Helical Flute, Internal Threads
Finish
polished
Primary Material Application
Composite
Flute Type
Helical
Material Applications
Composite, Steel
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.1870 in