  • Mfr # TM450-18H
  • Zoro # G0364427
Length of Cut
1.0780 in
Thread Size
9/16"-18
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TM450-18H
Length of Cut
1.0780 in
Thread Size
9/16"-18
Cutting Dia.
0.450"
Cutting Dia. (In.)
Size
9/16
Overall Length (In.)
3.5
Length of Cut (In.)
Cutter Dia. - Machining
0.4500"
Shank Length
2.4220 in
Cutter Dia.
0.4500 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Application
All Types of Metals, Composites and Tough-to-Machine Materials
Pitch
18 TPI
Flutes
Finish
polished
Type
Helical, Internal or External
List Number
TM450
Material Applications
Composite, Steel
Flute Type
Helical
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, Bright (Uncoated), 0.4500 in