  • Mfr # TM235-32HA
  • Zoro # G1888817
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6690 in
Number of Flutes
3
Thread Size
5/16"-18
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
TM235-32HA
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Length of Cut
0.6690 in
Thread Size
5/16"-18
Size
5/16
Cutting Dia. (In.)
Overall Length (In.)
2.5
Length of Cut (In.)
Cutting Dia.
0.235"
Shank Length
1.8310 in
Cutter Dia. - Machining
0.2350"
Cutter Dia.
0.2350 in
Number of Flutes
3
Finish - Machining
TiAlN
Thread Type
Inch
Pitch
32 TPI
Finish
TiAlN
Thread Standard
UN
Description
Helical, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.2350 in