  • Mfr # TM170-36A
  • Zoro # G1909871
Length of Cut
0.5400 in
Thread Size
1/4"-36
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TM170-36A
Length of Cut
0.5400 in
Thread Size
1/4"-36
Cutting Dia.
0.170"
Length of Cut (In.)
Shank Length
1.9600 in
Cutter Dia. - Machining
0.1700"
Cutter Dia.
0.1700 in
Finish - Machining
TiAlN
Finish
TiAlN
Pitch
36 TPI
Type
Straight, Internal
Material Applications
Composite, Hardened Steel, Steel
Primary Material Application
All Materials
Flute Type
Straight
Description
Straight, Thread Mill, UN, Carbide, TiAlN, 0.1700 in