  • Zoro # G8286171
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRP-10
Zoro #
G8286171
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bore Dia.
5/8 in
Dimension A
1 1/2 in
Dimension E
2 1/64 in
Overall Width
1.437 in
Dimension C
3 5/8 in
Dimension B
4 3/4 in
Overall Height
2.812 in
Bolt Size
3/8 in
Dimension H
Overall Length
4.75 in
Dimension J
Dimension G
Dimension M
Dimension D
Base Height
0.171 in
Bore Diameter
5/8 in
Center Height
1 1/2 in
Mount Hole Size
7/16 in
Mounting Bolt Size
3/4 in
Base Width
1.312 in
Mount Hole Center-to-Center Length
3 5/8 in
Details
Bearing Insert Type
Radial Ball
Shaft Locking Type
Set Screws
Bearing Housing Material Type
Pressed Steel
Bearing Insert Material
Alloy Steel
Bolt Hole Center-to-Center
Mounting Surface to Shaft Center
Series
SRP
Number of Bolts
2
Bearing Lubrication
Sealmaster GoldPlex-HP or NLGI #2 Equivalent
Locking Type
Set Screw
Dynamic Load Capacity
200 lb
Temp. Range
-20 Degrees to 220 Degrees F
Static Load Capacity
120 lb
Finish
black oxide
Item
Pillow Block Bearing
Housing Material
Steel
Number of Mount Holes
2
Maximum Speed
7,300 RPM
Self Lubricating Bearing
No
Seal Material
Felt
System of Measurement
Inch
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Seal Type
Contact
Bore Type
Cylindrical
Maximum Temperature
220 Degrees F
Lubricant Material
NGLI #2 Equivalent
Static Radial Load Capacity
1,444 lbf
Closure
Double Sealed
Bearing Material Grade
52100
Features
Housing Material Finish
Black Oxide
Mount Type
Bolt-Through
Dynamic Radial Load Capacity
200 lbf
Expansion Type
Fixed
Bearing Material
52100 Chrome Steel
Description
Pillow Block Bearing, Base Height 0.171 in, Base Width 1.312 in, Bearing Insert Material Alloy Steel, Bearing Insert Type Radial Ball, Bore Diameter 5/8 in, Bore Type Cylindrical, Center Height 1 1/2 in, Closure Double Sealed, Expansion Type Fixed, Housing Material Steel, Lubricant Material NGLI #2 Equivalent, Maximum Speed 7,300 RPM, Maximum Temperature 220 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Mount Hole Center-to-Center Length 3 5/8 in, Mount Type Bolt-Through, Number of Mount Holes 2