  • Mfr # CW0244-48KIT
  • Zoro # G8907315
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
EVA Polyethylene
Fits Column Shape
Round
Overall Height
48 in
Fits Column Size
24 in
Overall Width
44 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CW0244-48KIT
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
48 in
Fits Column Size
24 in
Overall Width
44 in
Overall Thickness
2 in
Compatible Column Width - Minimum
24 in
Compatible Column Width - Maximum
24 in
Compatible Column Diameter
24 in
Compatible Column Length - Minimum
24 in
Details
Material
EVA Polyethylene
Fits Column Shape
Round
Color
Yellow
Includes
(2) Black Nylon Straps, (2) Panels
Column Protector Material
Installation Method
Hook-and-Loop Straps
Item
Column Protector
Compatible Column Shape
Description
Column Protector, Fits Column Size 24 in, Fits Column Shape Round, Overall Height 48 in, Color Yellow, Overall Thickness 2 in, Overall Width 44 in, Installation Method Hook-and-Loop Straps, Column Protector Material EVA-Polyethylene, Includes (2) Black Nylon Straps, (2) Panels