  • Mfr # SCC-TS02S60-TPR-GRY-M12X22-MRI
  • Zoro # G008372175
/ea
Mounting Height
2-11/16"
Stem Length
22mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SCC-TS02S60-TPR-GRY-M12X22-MRI
Mounting Height
2-11/16"
Stem Length
22mm
Stem Dia.
12mm
Thread Length
22mm
Size
2.38"
Load Capacity
66 lbs.
Thread Pitch
1.75
Includes
(1) Swivel caster
Description
Listing is for 1 one 2.375 diameter MRI Safe gray twin wheel non-marking thermoplastic rubber swivel caster with a 12mm diameter - 1.75 TPI x 22mm length threaded stem. Supports up to 66 lbs. per caster. When searching for a reliable, mobile solution to your medical equipment, consider Service Caster's MRI Safe Series 02 thermoplastic rubber twin wheel casters. Rated MRI Conditional for use in MRI examination rooms, these quiet rolling, non marking casters feature non-magnetic components. An extremely controlled manufacturing process and specified materials allow the MRI Safe 02 Series to be completely non-magnetic, making it an ideal mobility solution for medical equipment that is operated near MRI machines. The MRI Safe 02 Series is also great for non corrosive applications where water and moisture can present potential issues. With the finest craftsmanship and quality materials, these casters are built solid and ready to roll. Service Caster is unsurpassed in quality, reliability, and excellent customer service. Count on us to move you forward.