  • Zoro # G711250395
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Reducing Tee
Fitting Side B Tube Outer Diameter
5/8 in
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Maximum Operating Pressure
250 psi
Fitting Side D Connection Type
Push-Fit
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UR444
Zoro #
G711250395
UPC #
Country of Origin
Australia
Dimensions
5/8 in
Fitting Side C Pipe Size
3/4 in
Fitting Side C Tube Outer Diameter
7/8 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
7/8 in
Overall Length
9 in
Fitting Side A Pipe Size
3/4 in
Fitting Side B Pipe Size
1/2 in
Fitting Side 3 Tube Outer Diameter
1/2 in
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
Fitting Side 1 Pipe Size
Compatible Copper Tube Size
1/2 in, 3/4 in
Details
Specific Fitting Shape
Reducing Tee
Item
Push-Fit Tee Fitting
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Maximum Operating Pressure
250 psi
Fitting Side D Connection Type
Push-Fit
Fitting Side A Connection Type
Finish
Brass
System of Measurement
Imperial
Fitting Side C Connection Type
Series
SharkBite Max
Application
Potable Water
Color
Brass
Fitting Side B Connection Type
Material Grade
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Fitting Material
DZR Brass
Fitting Shape
Tee
Connector Type
Reducer
For Media Type
Potable Water
Operating Temperature - Maximum
Fitting Side 1 Connection Type
Push-to-Connect
Operating Temperature - Minimum
33 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
400 psi