  • Zoro # G3516292
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Neorene Rubber, Stainless Steel
Max. Diameter
2.97 in
Nominal Size
2 3/4 in
For Use In
Low pressure seal in circular openings
Min. Dia.
2.63 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
52408
Zoro #
G3516292
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Diameter
2.97 in
Nominal Size
2 3/4 in
Min. Dia.
2.63 in
Overall Height
3.87 in
For Minimum Pipe Inside Diameter
2.63 in
For Maximum Pipe Inside Diameter
2.92 in
For Pipe Size
Details
Material
For Use In
Max. Back Pressure
12 ft of Head
Type
Turn-Tite
Item
Mechanical Expansion Plug
Handle Material
Stainless Steel
Plate Material
Stainless Steel
Head Type
T-Handle
Maximum Back Pressure (Water)
11.5 ft of head
Plug Seal Location
End of Pipe
Maximum Back Pressure (Air)
5 psi
Plug Seal Material
Neoprene
Description
Mechanical Expansion Plug, Bypass Connection Size Not Applicable, Bypass Connection Type Not Applicable, Bypass Thread Gender Not Applicable, For Maximum Pipe Inside Diameter 2.92 in, For Minimum Pipe Inside Diameter 2.63 in, For Pipe Size 2 3/4 in, Handle Material Stainless Steel, Included Water Fill Port/Hose Not Applicable, Maximum Back Pressure (Air) 5 psi, Maximum Back Pressure (Water) 11.5 ft of head, Overall Height 3.87 in, Padlock Shackle Diameter Not Applicable