  • Mfr # BQ1B045QLD
  • Zoro # G515277161
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Depth
4 in
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Height
3 in
Amps
45A
Circuit Breaker Mounting Style
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BQ1B045QLD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
4 in
Height
3 in
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
Amps
45A
Circuit Breaker Mounting Style
DIN Rail
Terminal Connection
Lug
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120V
Max. AIR Rating
10kA at 120V