  • Mfr # 3RV2811-0FD10
  • Zoro # G615867804
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Terminal Connection
Screw Connection
Instantaneous Trip
Adjustable
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Trip Type
Magnetic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RV2811-0FD10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
S00
Details
Item
Circuit Breaker
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Terminal Connection
Screw Connection
Instantaneous Trip
Adjustable
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Trip Type
Magnetic
Amps
0.5A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
690V AC
Description
Circuit breaker size S00 for transformer protection with approval circuit breaker UL 489, CSA C22.2 No.5-02 A-release 0.5 A N-release 10 A screw terminal Standard switching capacity