  • Mfr # 3RV2032-4KA10
  • Zoro # G215867952
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Instantaneous Trip
Adjustable
Height
140 mm
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Trip Type
Magnetic
Terminal Connection
Screw Connection
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RV2032-4KA10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
140 mm
Width
55 mm
Depth
149 mm
Details
Item
Circuit Breaker
Instantaneous Trip
Adjustable
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Trip Type
Magnetic
Terminal Connection
Screw Connection
AC Voltage Rating
690V AC
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Amps
73A
Number of Poles
3
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Description
Circuit breaker size S2 for motor protection, CLASS 10 A-release 62...73 A N-release 949 A screw terminal increased switching capacity