  • Mfr # 3RT2325-1AG60
  • Zoro # G715302328
Terminal Connection Type
Screw
Full Load Current - Resistive
35 A
Coil Voltage
100V-110V AC
Series
3RT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2325-1AG60
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Screw
Full Load Current - Resistive
35 A
Coil Voltage
100V-110V AC
Series
3RT
Description
contactor AC-1, 35 A, 400 V / 40 °C, 4-pole, 100 V AC, 50 Hz / 100-110 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S0