  • Mfr # 3RH22441AK60
  • Zoro # G4466926
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Relay
IEC Style Control Relay
Coil Volts
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 230V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
18
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RH22441AK60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Body Height - Relay
2.26 in
Overall Height - Relay
2.26 in
Body Depth - Relay
4.57 in
Body Width - Relay
1.77 in
Size
0.045 m / 0.0575 m / 0.117 m
Body Height
2.26 in
Frame Size
S00
Body Depth
4.57 in
Body Width
1.77 in
Overall Height
2.26 in
Details
Item - Relay
IEC Style Control Relay
Coil Volts
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 230V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
18
Contact Form - Relay
(4) SPST-NC, (4) SPST-NO
Mounting - Relay
DIN Rail
Standards
RoHS Compliant, WEEE (2012/19/EU)
Response Time
10 to 15 msec (Arcing Time), 4 to 15 msec (Opening Delay), 8 to 33 msec (Closing Delay)
Hz - Electrical
50 Hz, 60 Hz
Features
Permanently Mounted Auxiliary
Power Consumption - Relay
5.7 VA
Contact Form
4NO/4NC
Contact Amp Rating (Resistive)
10A
Hz
50/60
Contact Material
Silver Nickel
Coil Rating
37VA Inrush, 5.7VA Sealed
Mounting
Din Rail
Item
IEC Control Relay
Contact Rating
A600 / Q600
Type
Auxiliary contactor
Coil voltage
AC
Operating Cycles
Contact configuration
4
Operating Temperature
-25°C ... 60°C
Connection
screw-type terminals
Power Factor
0.8
Mounting Style
DIN Rail and Surface
Relay Style
IEC
Contact Rating (AC)
1 A @ 690V, 2 A @ 500V, 3 A @ 400V, 6 A @ 240V
IP Rating
IP20
Frequency
50/60 Hz
Current Rating
10 A
Contact Rating (DC)
0.15 A @ 600V, 0.3 A @ 440V, 1 A @ 240V, 10 A @ 24V, 3 A @ 120V
Compatible with Series
3RH22 Control Relays
Coil Voltage
110/120V AC
Input Voltage
110/120V AC
Number of Pins
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Electrical Connection
Screw Terminal
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Power Consumption
5.7 VA
Description
IEC Control Relay, Current Rating 10 A, Contact Form 4NO/4NC, Contact Rating (DC) 0.15 A @ 600V, 0.3 A @ 440V, 1 A @ 240V, 10 A @ 24V, 3 A @ 120V, Coil Voltage 110/120V AC, Contact Rating (AC) 1 A @ 690V, 2 A @ 500V, 3 A @ 400V, 6 A @ 240V, Relay Style IEC, Electrical Connection Screw Terminal, Mounting Style DIN Rail and Surface, Power Consumption 5.7 VA, IP Rating IP20, Frame Size S00, NEMA Size Not Applicable, Compatible with Series 3RH22 Control Relays