  • Mfr # 3RT20261AV60
  • Zoro # G1893284
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Full Load Amps-Inductive
25 A
Full Load Amps-Resistive
40 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT20261AV60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Width
45 mm
Depth
97 mm
Height
85 mm
Mounting Hole Distance - Height
2.36 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Depth
1.7 in
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Frame Size
S0
Overall Height
3.6 in
Overall Width
3.45 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Full Load Amps-Inductive
25 A
Full Load Amps-Resistive
40 A
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
Aux. Contact Configuration
1NO/1NC
HP @ 1 Phase - 240V
3 hp
HP @ 3 Phase - 480V
15 hp
HP @ 3 Phase - 208V
5 hp
Coil Volts
480 V AC
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
HP @ 1 Phase - 120V
2 hp
Frame / Series / Class / Code
S0
Hz
60
IP Rating
IP20
Max. Operating Watts
11 kW (at 400V, AC-3), 23 kW (at 400V, AC-1)
Watts Loss
1.9W (Current Dependent); 9.4W (Current Independent)
Series
SIRIUS 3RT20
Electrical Connection
Screws
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Mounting Postion
Vertical
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Mechanical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Embedded Surge Suppressor
No
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Full Load Current - Inductive
25 A
Frequency
60 Hz
Contactor Style
IEC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Maximum Voltage Rating
690V AC
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Number of Normally Open Main Contacts
Response Time
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Full Load Current - Resistive
40 A
Phase
Three
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Description
Siemens IEC Magnetic Contactor is a three-pole, non-reversing, electrically operated switching device rated for operation within IEC standards. It operates with a 480 V AC coil as specified to open or close its main contacts. It includes two auxiliary contacts (1NO/1NC). The unit is part of the SIRIUS 3RT20 family (frame size S0), features screw terminals, and supports DIN Rail or surface mounting in a vertical orientation. It is rated for operation at 60 Hz within specified parameters, rated for use up to 690 V AC under specified conditions, and has an IP20 enclosure rating.
Key features
  • Coil voltage: 480 V AC
  • Auxiliary contacts: 2 total (1NO/1NC)
  • Reversing capability: Non-Reversing
  • Poles: 3; Main contact arrangement includes 3 normally open main contacts
  • Frame size / Series: S0; SIRIUS 3RT20
  • Mounting: DIN Rail, Surface; Mounting position: Vertical
  • Electrical connection: Screws
  • Maximum voltage rating: 690 V AC
  • Frequency: 60 Hz
  • IP rating: IP20
  • Full Load Amps: Inductive 25 A; Resistive 40 A