  • Mfr # 3RT23171AK60
  • Zoro # G4319971
Key Features
Auxiliary Contact Form
4NO
Coil Voltage
110V-120V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT23171AK60
Country of Origin
Germany
Dimensions
Mounting Hole Distance - Height
1.97 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Overall Width
2 in
Overall Height
2.4 in
Overall Depth
3.2 in
Frame Size
S00
Mounting Hole Diameter
0.2 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
4NO
Coil Voltage
110V-120V AC
Number of Poles
4
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
Standards
REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 1 Phase - 230V
1
Reversing
No
Frame / Series / Class / Code
S00
HP @ 3 Phase - 575V
7 1/2 hp
Series
SIRIUS 3RT23
Max. Operating Watts
4 kW (at 400V, AC-4), 6 kW (at 400V, AC-3)
IP Rating
IP20
Watts Loss
1.6W
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
2 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Mounting Style
DIN Rail, Surface
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
7 1/2 hp
Embedded Surge Suppressor
No
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Mounting Postion
Vertical
Full Load Current - Inductive
12:00 AM
Number of Normally Closed Main Contacts
0
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Number of Normally Open Main Contacts
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Full Load Current - Resistive
20 A
Phase
3
Contactor Style
IEC
Description
Siemens IEC Magnetic Contactor, 4NO, 110–120 V AC coil, 4-pole, non-reversing.
Coil Voltage: Rated for operation within the specified voltage range of 110–120 V AC.
  • Action / Reversing: Non-reversing configuration.
  • Poles / Main Contacts: 4 poles, 4 normally open main contacts; 0 normally closed
  • Auxiliary Contacts: 4 NO (auxiliary)
  • Frame Size / Series: S00, SIRIUS 3RT23
  • Phase: 3; Frequency: 50/60 Hz
  • Full Load Amps: Inductive 12 A; Resistive 20 A
  • Max Operating Power Ratings: Up to approximately 4 kW at 400 V AC under specific conditions; actual performance may vary depending on application parameters.
  • IP Rating / Enclosure: IP20; No Enclosure
  • Terminal Connection: Screw
  • Mounting Style: DIN Rail, Surface
  • Mounting Details: Mounting hole diameter 0.20 in; Height 1.97 in; Width 1.38 in; Mounting Position: Vertical
  • Mechanical Durability: 30,000,000 cycles
  • Standards: REACH Art 33, WEEE (2012/19/EU)
  • Includes Auxiliary Contacts: Yes
  • Item: IEC Magnetic Contactor
  • Reversing: No
  • Width: 1.77 in