  • Mfr # HLD63B250L
  • Zoro # G815486294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max. AIR Rating
65kA at 480V
Series
Sentron
Number of Poles
3
Depth
4 in
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HLD63B250L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
4 in
Height
11 in
Width
7.5 in
Frame Size
LD
Details
Max. AIR Rating
65kA at 480V
Series
Sentron
Number of Poles
3
Circuit Breaker Type
Low Voltage Molded Case
AC Voltage Rating
600V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Terminal Connection
Lug
Item
Molded Case Circuit Breaker
Amps
250A