  • Mfr # ED22B050
  • Zoro # G3214303
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
ED2
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ED22B050
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/ED
Width
2 in
Depth
4 in
Height
6.34 in
Min. Wire Size
10 AWG
Max. Wire Size
1/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
ED2
Amps
50A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
10kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
Any
DC Voltage Rating
125/250V DC
Low Amp Trip Setting
50 A
For Use With
SB Switchboards, Sentron Panelboards
High Amp Trip Setting
50 A
Standards
HACR Rated, UL Listed
Description
Molded Case Circuit Breaker, 50 A Amps, AC Voltage Rating 240V AC, Max. AIR Rating 10kA at 240V AC, For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards, Series ED2, High Amp Trip Setting 50 A, Low Amp Trip Setting 50 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 2, DC Voltage Rating 125/250V DC, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection Any, Frame Size 125A/ED, Circuit Breaker Mounting Style Lug In Panelboard