  • Mfr # HED41B080
  • Zoro # G0119559
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
HED4
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
277V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HED41B080
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/ED
Width
1 in
Depth
3.92 in
Height
6.35 in
Max. Wire Size
1/0 AWG
Min. Wire Size
6 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
HED4
Amps
80A
Number of Poles
AC Voltage Rating
277V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
25kA at 277V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
Any
DC Voltage Rating
125V DC
Standards
IEC 60947-2, UL 489
High Amp Trip Setting
80 A
Low Amp Trip Setting
80 A
For Use With
SB Switchboards, Sentron Panelboards
Description
Molded Case Circuit Breaker, 80 A Amps, AC Voltage Rating 277V AC, Max. AIR Rating 25kA at 277V AC, For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards, Series HED4, High Amp Trip Setting 80 A, Low Amp Trip Setting 80 A, Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity, Number of Poles 1, DC Voltage Rating 125V DC, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection Any, Frame Size 125A/ED