  • Zoro # G6352403
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
Incandescent
Shape
Round
Terminal Connection
Screw Terminal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
52PL5D3
Zoro #
G6352403
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
30 mm
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Height
1.7 in
Overall Width
1.7 in
Overall Depth
3.49 in
Details
Item
Pilot Light
Voltage
24V AC/DC
Color
Green
Lamp Type
Incandescent
Shape
Round
Terminal Connection
Screw Terminal
Lens Material
Glass
Lens Type
Concentric Rings
Lamp Module Type
Full Voltage
Basic Material
Metal
IP Rating
IP20, IP66
Replacement Lamps
2FMP7
NEMA Rating
1, 12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Includes
Lamp, Lamp Module, Operator Head
Standards
CSA, UL Listed
Lamp Voltage
24V AC/DC
Body Material
Metal
Lamp Color
Resistance Properties
Surge Voltage Resistant, Vibration Resistant
Body Finish
Chrome Plated
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Voltage Rating - Maximum
24 V AC/DC
Series
Class 52
Includes Lens
Lens Included
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Lens Color
Includes Push-To-Test
No Push-To-Test Included
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
Description
Pilot Light, Voltage 24V AC/DC, Color Green, Lamp Type Incandescent, Shape Round, Terminal Connection Screw Terminal, Lens Material Glass, 30 mm, Lamp Module Type Full Voltage, Basic Material Metal, Lens Type Concentric Rings, Lamp Voltage 24V AC/DC, Replacement Lamps 2FMP7, Body Material Metal, NEMA Rating 1, 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP20, IP66, Includes Lamp, Lamp Module, Operator Head, Standards CSA, UL Listed