  • Mfr # 3RT2516-2AP60
  • Zoro # G115302812
/ea
Key Features
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Series
3RT
Full Load Current - Inductive
9A
Coil Voltage
220/240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT2516-2AP60
Country of Origin
Germany
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Series
3RT
Full Load Current - Inductive
9A
Coil Voltage
220/240V AC
Description
power contactor, AC-3, 9 A, 4 kW / 400 V, 4-pole, 220 V AC, 50 Hz / 240 V, 60 Hz, main contacts: 2 NO + 2 NC, spring-loaded terminal, size: S00