  • Mfr # 3RT2536-1AK60
  • Zoro # G615999154
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2536-1AK60
Country of Origin
Germany
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Description
power contactor, AC-3, 41 A, 22 kW / 400 V, 4-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, main contacts: 2 NO + 2 NC, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2