  • Mfr # 3RT2024-1AC24
  • Zoro # G815303508
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
3
Terminal Connection Type
Screw
Phase
3
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
12 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT2024-1AC24
Country of Origin
Germany
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Terminal Connection Type
Screw
Phase
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
12 A
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 12 A, 5.5 kW / 400 V, 3-pole, 24 V AC, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 NO + 2 NC, screw terminal, size: S0, removable auxiliary switch