  • Mfr # 3RT2025-1AC24
  • Zoro # G415303663
Terminal Connection Type
Screw
Full Load Current - Inductive
17 A
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2025-1AC24
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Terminal Connection Type
Screw
Phase
Full Load Current - Inductive
17 A
Coil Voltage
24V AC
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 17 A, 7.5 kW / 400 V, 3-pole, 24 V AC, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 NO + 2 NC, screw terminal, size: S0, removable auxiliary switch