  • Mfr # 3RT2026-1AR60
  • Zoro # G815304383
Terminal Connection Type
Screw
Coil Voltage
400V/440V AC
Full Load Current - Inductive
25 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2026-1AR60
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Terminal Connection Type
Screw
Coil Voltage
400V/440V AC
Full Load Current - Inductive
25 A
Phase
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 25 A, 11 kW / 400 V, 3-pole, 400 V AC, 50 Hz / 400-440 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S0