  • Mfr # 3RT2027-2AC24
  • Zoro # G515302351
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
32 A
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2027-2AC24
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Terminal Connection Type
Spring Type
Coil Voltage
24V AC
Full Load Current - Inductive
32 A
Phase
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 32 A, 15 kW / 400 V, 3-pole, 24 V AC, 50/60 Hz, auxiliary contacts: 2 NO + 2 NC, spring-loaded terminal, size: S0, removable auxiliary switch