  • Mfr # 3RT2035-1AG60
  • Zoro # G015303339
Terminal Connection Type
Screw
Phase
3
Series
3RT
Coil Voltage
100V-110V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2035-1AG60
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
Terminal Connection Type
Screw
Phase
Series
3RT
Coil Voltage
100V-110V AC
Full Load Current - Inductive
41 A
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 41 A, 18.5 kW / 400 V, 3-pole, 100 V AC, 50 Hz / 100-110 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2