  • Mfr # 3RT2038-1AG60
  • Zoro # G015304701
Key Features
Phase
3
Coil Voltage
100V-110V AC
Number of Poles
3
Full Load Current - Inductive
80 A
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2038-1AG60
Details
Phase
Coil Voltage
100V-110V AC
Number of Poles
Full Load Current - Inductive
80 A
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Item
Definite Purpose Contactor
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 80 A, 37 kW / 400 V, 3-pole, 100 V AC, 50 Hz / 100-110 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2