  • Mfr # 3RV2011-1HA10-0BA0
  • Zoro # G015867718
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Amps
8A
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Trip Type
Magnetic
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3RV2011-1HA10-0BA0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Frame Size
S00
Details
Item
Circuit Breaker
Circuit Breaker Actuator
Turn Button
Amps
8A
Circuit Breaker Type
Motor Protection
Trip Type
Magnetic
Max. AIR Rating
100kA at 400V AC
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
690V AC
Terminal Connection
Screw Connection
Instantaneous Trip
Adjustable
Description
Special type Circuit breaker size S00 for motor protection, CLASS 10 A-release 5.5...8 A N-release 104 A screw terminal Standard switching capacity Ambient temperature -50 °C 500 switching cycles