  • Mfr # EZS21W114X3A6A8AC10E15A
  • Zoro # G315821229
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Width
8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Includes
Alarm Flasher, Control Alarm Breaker, Digital Pump Contoller, Locking Latch, Pump Circuit Breaker
Number of Pumps Controlled
1
Overall Height
10 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EZS21W114X3A6A8AC10E15A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
10 in
Overall Depth
4 in
Details
Item
Control Panel
Includes
Number of Pumps Controlled
1
Phase
Single
Alerts Indicated
High Water
Location
Indoor/Outdoor
Compatible Pump Type
Sewage Pump
Connectivity
Auxiliary Contacts
Includes HOA Switch
HOA Switch Included
Includes Reversing
Non-Reversing
Enclosure Material
Thermoplastic
NEMA Enclosure Rating
4X
Series
EZ
Number of Switches Included
0
Current
7 to 15 A