  • Mfr # VSGD-240-1-11
  • Zoro # G215263358
/ea
See details
Key Features
Phase
Single or Three
Number of Pumps Controlled
2
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Width
24 in
Includes
VARIOspeed(R) Grinder Panel VFD Controller
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VSGD-240-1-11
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Width
24 in
Overall Height
24 in
Float Switch Length
20 ft
Overall Depth
10 in
Details
Phase
Single or Three
Number of Pumps Controlled
2
Item
Grinder Duplex Panel
Includes
Alerts Indicated
High Water, Pump Fail to Run
Compatible Pump Type
Sewage Pump
Includes Status Indicator Lights
Status Indicator Lights Included
For Maximum Horsepower
2 hp
Current
11 A
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Number of Switches Included
0
NEMA Enclosure Rating
3R
Includes Reversing
Reversing
Rated Voltage
208 to 240V AC