  • Mfr # VSGS-240-3-11
  • Zoro # G015263459
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Phase
Three
Number of Pumps Controlled
1
Overall Height
14 in
Overall Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VSGS-240-3-11
Overall Height
14 in
Overall Width
12 in
Overall Depth
6 in
Float Switch Length
20 ft
Details
Phase
Three
Number of Pumps Controlled
1
Item
Grinder Simplex Panel
Switch Actuation
Sensor
Includes Status Indicator Lights
Status Indicator Lights Included
Includes Reversing
Reversing
Compatible Pump Type
Sewage Pump
Connectivity
Auxiliary Contacts
Number of Switches Included
0
Location
Indoor/Outdoor
Series
VARIOspeed
Rated Voltage
208 to 240V AC
Current
11 A