  • Mfr # 3I-2424-14BC
  • Zoro # G5563603
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Inside Length
24 in
Inside Width
24 in
Features
Includes
Foam
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3I-2424-14BC
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Length
24 in
Inside Width
24 in
Exterior Depth
15.6563 in
Inside Depth
14 in
Exterior Length
26.75 in
Exterior Width
15.25 in
Length
26.5"
Width
26.5"
Inside Height
14 in
Exterior Height
15.63 in
Details
Item
Protective Case
Color
Black
Features
Includes
Foam
Standards
MIL STD 810G
Closure Type
Latch
Construction
Polypropylene
Mfr. Series
I Series
Water Tight Up To
1m for 30 min
For Use With
I Series
Product Type
Protective Case
Handle Style
Over-Molded Cushion Grip Handle
Lock Type
Non-Locking
Mount Type
Portable with Handle
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Fungus Resistant, Solvent Resistant, UV Resistant
Carrying Type
Handle
Housing Material
Polypropylene
Handle Material
Rubber
Description
Protective Case, Product Type Protective Case, Resistance Properties Corrosion Resistant, Fungus Resistant, Solvent Resistant, UV Resistant, For Use With I Series, Housing Material Polypropylene, Mounting Location Portable/Handheld, Inside Height 14 in, Inside Length 24 in, Inside Width 24 in, Mount Type Portable with Handle, Standards MIL STD 810G, Lock Type Non-Locking, Carrying Type Handle, Closure Type Latch, Color Black, Exterior Height 15.63 in, Exterior Length 26.75 in