  • Zoro # G7894607
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
35 mm
Outside Dia.
72
Width
17 mm
Roller Material
Steel
Cage Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NU 207 ECM
Zoro #
G7894607
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bore Dia.
35 mm
Outside Dia.
72
Width
17 mm
Inner Ring Outside Dia. (mm)
48.1 mm
Outer Ring Inside Dia. (In.)
2.3898 in
Outer Ring Inside Dia. (mm)
60.7 mm
Outside Dia. Tolerance
+0/-.013mm
Shoulder Height (mm)
65 mm
Shoulder Height (In.)
2.5591 in
Inner Ring Outside Dia. (In.)
1.894 in
Shaft Fillet Radius
1 mm
Outside Diameter Tolerance
+0/-0.013 mm
Housing Fillet Radius
1 mm
Bore Diameter
35 mm
Inner Ring Outside Diameter
60.325 mm
Outside Diameter
72 mm
Overall Width
17 mm
Outer Ring Inside Diameter
60 mm
Bore Diameter Tolerance
Details
Roller Material
Steel
Cage Material
Brass
Static Load Capacity (Lb.)
10,800 lb
Item
Cylindrical Roller Bearing
Temp. Range (F)
-40 Degrees to 300 Degrees F
Dynamic Load Capacity (Lb.)
12,600 lb
Fillet Radii (In.)
0.0433 in
Type
Open
Tolerance
Fillet Radii (mm)
1.1 mm
Maximum Temperature
300 Degrees F
Closure
Open
Static Radial Load Capacity
48 kN
Bore Type
Cylindrical
Split Bearing
Yes
Maximum Speed
12,000 RPM
Number of Inner Ring Flanges
0
Number of Rows
One
Ring Material
Alloy Steel
Dynamic Radial Load Capacity
56 kN
System of Measurement
Metric
Bearing Industry Number
207
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Includes Retaining Ring
No
Full Complement
No
Ring Material Grade
100Cr6
Number of Outer Ring Flanges
2
Description
Cylindrical Roller Bearing, Bearing Industry Number 207, Bore Diameter 35 mm, Bore Type Cylindrical, Cage Material Brass, Closure Open, Inner Ring Outside Diameter 60.325 mm, Maximum Speed 12,000 RPM, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Number of Rows One, Outer Ring Inside Diameter 60 mm, Outside Diameter 72 mm, Overall Width 17 mm, Ring Material Alloy Steel, Roller Material Steel, Seal Type Not Applicable, Split Bearing Yes, System of Measurement Metric