  • Zoro # G9412514
/ea
Key Features
Shaft Dia. Range
2.809 to 2.815 in
Width on Shaft
15.09 mm
Overall Width
17.48 mm
Flange Dia.
3.188 in
Installation Depth
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
99281
Zoro #
G9412514
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Shaft Dia. Range
2.809 to 2.815 in
Width on Shaft
15.09 mm
Overall Width
17.48 mm
Flange Dia.
3.188 in
Installation Depth
1.25 in
For Minimum Shaft Diameter
71.35 mm
Wall Thickness
0.28 mm
Flange Diameter
80.98 mm
Width Tolerance
+/-0.8 mm
For Shaft Size
71.35 to 71.5 mm
For Maximum Shaft Diameter
71.5 mm
Outside Diameter Tolerance
+/-1.6 mm
Details
Item
Wear Sleeve
Sleeve Material
Stainless Steel
Finish
Chromium Plated
Application
Heavy Industrial
Material
Stainless Steel
Maximum Temperature
225 Degrees F
System of Measurement
Metric
Description
Wear Sleeve, For Shaft Size 71.35 to 71.5 mm, Material Stainless Steel, Flange Diameter 80.98 mm, Overall Width 17.48 mm, Wall Thickness 0.28 mm, Width on Shaft 15.09 mm, Application Heavy Industrial, Finish Chromium Plated, For Maximum Shaft Diameter 71.5 mm, For Minimum Shaft Diameter 71.35 mm, Maximum Temperature 225 Degrees F, Outside Diameter Tolerance +/-1.6 mm, System of Measurement Metric, Width Tolerance +/-0.8 mm