  • Mfr # NCRB1BW15-180S
  • Zoro # G814534026
Cushion Type
Rubber Cushion
Shaft Length
13.97 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
NCRB1BW15-180S
Shaft Length
13.97 mm
Shaft Diameter
4.76 mm
Overall Length
34.04 mm
Bore Diameter
15 mm
Overall Height
46.99 mm
Cushion Type
Rubber Cushion
Rotation Angle
180 Degrees
Maximum Operating Pressure
101.53 psi
Maximum Output Torque
4 in-lb
Weight
0.1 lb
Minimum Operating Pressure
20.31 psi
Description
Rotary Air Actuator, Actuator Style Single Vane, Maximum Output Torque 4 in-lb, Rotation Angle 180 Degrees , Bore Diameter 15 mm, Maximum Operating Pressure 101.53 psi, Shaft Diameter 4.76 mm, Shaft Length 13.97 mm, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UNF, Cushion Type Rubber Cushion, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Weight 0.1 lb, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Pressure 20.31 psi, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Standards RoHS Compliant