  • Mfr # NCRB1BW30-90S
  • Zoro # G115380087
Maximum Output Torque
32 in-lb
Maximum Operating Pressure
33.36 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
NCRB1BW30-90S
Bore Diameter
30 mm
Shaft Length
17.02 mm
Overall Height
74.93 mm
Overall Length
50.04 mm
Shaft Diameter
7.94 mm
Maximum Output Torque
32 in-lb
Maximum Operating Pressure
33.36 psi
Minimum Operating Pressure
14.5 psi
Rotation Angle
90 Degrees
Weight
0.44 lb
Description
Rotary Air Actuator, Actuator Style Single Vane, Maximum Output Torque 32 in-lb, Rotation Angle 90 Degrees , Bore Diameter 30 mm, Maximum Operating Pressure 33.36 psi, Shaft Diameter 7.94 mm, Shaft Length 17.02 mm, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UNF, Cushion Type Rubber Cushion, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Weight 0.44 lb, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Pressure 14.5 psi, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Standards RoHS Compliant