  • Mfr # CD85E10-80-B
  • Zoro # G313345123
/ea
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Stainless Steel
Rod Thread Length
12 mm
Cylinder Type
Round Body
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CD85E10-80-B
Country of Origin
Czechia
Dimensions
Rod Thread Length
12 mm
Rod Thread Size
M4 x 0.7
Stroke Length
80 mm
Body Diameter
12 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
End Cap Length
9.5 mm
Bore Diameter
10 mm
Rod Diameter
4 mm
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Round Body Cylinder
Body Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Round Body
Piston Material
Brass
End Cap Material
Aluminum
Cushion Type
Rubber Cushion
Piston Rod Material
Standards
CETOP RP52P, ISO 6432, RoHS Compliant
Number of Rods
Single Rod
Cylinder Repair
Non-Repairable
Minimum Operating Pressure
11.6 MPa
Body Material Finish
Anodized
For Fluid Type
Air
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
End Cap Material Finish
Anodized
Air Inlet Type
Metric Standard
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Series
C85
Maximum Operating Pressure
145 MPa
System of Measurement
Metric
Inlet Gender
Female
Lead Wire Type
No Lead Wire
Rod Gender
Male
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Air Inlet Center to Center Distance
114 mm
Weight
0.04 kg
Rod Rotation
Rotating Rod
Body Material Grade
316
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Piston Rod Material Grade
304
Description
Round Body Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Round Body, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 10 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 80 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Metric Standard, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front