  • Mfr # CDQ2B20-15DMZ
  • Zoro # G4395163
Aluminum
Rod Thread Length
14 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CDQ2B20-15DMZ
Dimensions
Rod Thread Length
14 mm
Overall Width
47 mm
Overall Height
35.5 mm
Extended Length
51 mm
Bore Diameter
20 mm
Stroke Length
15 mm
Retracted Length
36 mm
Rod Diameter
10 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Spring Extension Force
26.53 lb
Piston Rod Material
Stainless Steel
Weight
118 g
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Rod Gender
Male
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Non-Repairable
Piston Rod Material Grade
304
Description
Compact Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Compact, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Through Hole, Bore Diameter 20 mm, Cushion Type None, Stroke Length 15 mm, Inlet Size M5 x 0.8, Air Inlet Type Rc, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Mounting Location Front, Body Material Grade Not Applicable, Overall Width 47 mm